آموزشی

ارتودنسی نامرئی و هر آنچه در مورد آن باید بدانید

ارتودنسی نامرئی

شاید شما هم از آن دسته افرادی هستید که از بینظمی های دندان خود گلایه مند هستید و به دنبال انتخاب روشی مناسب برای دست یافتن به دندان­هائی مرتب هستید. از سوی دیگر از ظاهر متریال استفاده شده در ارتودنسی های معمولی رضایت ندارید. کافیست ادامه مقاله را مطالعه نمائید تا با ارتودنسی نامرئی و مزایا و معایب آن آشنا شوید.

با استفاده از ارتودنسی دندانهای شما مرتب و منظم تر میشوند و لبخند و جلوه دندان شما زیبا میشود. جالبست که بدانید ارتودنسی مانع از پوسیدگی و خرابی دندان های افراد نیز می گردد؛ چرا که بی نظمی های دندان باعث میشود که دندان های اطرافشان نیز خراب شده و پوسیده شوند.

یکی از روش های پرطرفدار ارتودنسی، ارتودنسی نامرئی است. در این روش دستگاه های ارتودنسی در دهان بیمار مشاهده نمیشوند و به همین دلیل تقاضا برای درخواست این نوع ارتودنسی بسیار بالا است.

انواع روش های ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی شامل سه روش میشود:

 • ارتودنسی با پلاک های شفاف
 • ارتودنسی لینگوال یا زبانی
 • ارتودنسی با مواد همرنگ

ارتودنسی با پلاک های شفاف

روش ارتودنسی با پلاک های شفاف در طی سالهای اخیر در دندانپزشکی رواج یافته است. در این روش از مواد پلاستیکی شفاف جهت منظم کردن دندان های افراد استفاده میشود که به دلیل شفافیت بالای این مواد ارتودنسی نامرئی در دهان افراد قابل رؤیت نمیباشد. ارتودنسی شفاف در حقیقت از نوع ارتودنسی متحرک بشمار می آید که از تکنولوژی کدکم در این درمان استفاده میشود. تکنولوژی کدکم سالهای زیادی است که در علم دندانپزشکی استفاده میشود. ارتودنسی شفاف مانند ارتودنسی های ثابت برای بیمارانی که سن رشد دندان ها در آنها به پایان رسیده است و تمامی دندان های دائمی رشد کرده است، مورد استفاده قرار می گیرد.

طریقه درمان با استفاده از پلاک های شفاف به این شکل است که بسته به شرایط دندان های فرد، پلاک هائی را طراحی می کنند و می سازند. ساخت و طراحی این پلاکها دارای شرایط پیچیده ی کلینیکی نیست و هر فرد بعد از مراجعه به کلینیک دندانپزشکی توسط پزشک معاینه میشود و قالب مناسب دندان برای فرد طراحی میگردد و سپس توسط لابراتوار با استفاده از سیستم های کامپیوتری اسکن شده و با توجه به عکس های دندان بیمار، پلاک های شفافی را میسازند. این پلاکها بعد از تحویل به بیمار معمولاً هر دو هفته یکبار باید به ترتیب شماره مورد استفاده قرار گیرند. از بین سه روش نامبرده شده برای ارتودنسی نامرئی، روش ارتودنسی با پلاک های شفاف تنها روشی است که فرد را قادر میسازد تا ارتودنسی خود را از دهان خارج کند به همین دلیل این روش در دسته ارتودنسی های متحرک نیز قرار میگیرد.

ارتودنسی لینگوال یا زبانی

ارتودنسی لینگوال برای اولین بار در سال 1979 با هدف زیبایی و جلوگیری از آسیب دیدگی فرد در زمان ورزش ارائه شد. این روش یک روش بسیار سخت و پیچیده است چرا که بر خلاف روش ارتودنسی ساده، در لینگوال براکت ها و سیم ها و اجزای ارتودنسی پشت دندان چسبیده میشوند. در روش اتودنسی لینگوال بافت های لثه مورد آسیب قرار نمیگیرند. این روش در دسته ارتودنسی های ثابت قرار میگیرد. در این روش سیم های ارتودنسی پشت دندان های بالا و پایین قرار میگیرند. به دلیل مزاحمتی که ارتودنسی لینگوال برای زبان ایجاد میکند و فضایی که اشغال میکند، این روش نسبت به روش ارتودنسی با پلاک های شفاف کمتر مورد توجه قرار گرفته است. این روش با اشغال فضا میتواند منجر به مشکلات گفتاری نیز در افراد شود. همچنین در این روش احتمال شکسته شدن براکت ها نیز وجود دارد.

ارتودنسی با مواد همرنگ

در این روش از یکسری مواد همرنگ با دندان فرد استفاده میشود. جنس این مواد معمولاً سرامیک و یا پلاستیک است. استفاده از براکت های همرنگ بسیار پرطرفدار است چراکه نه تنها جلوه زیبائی به دندان ها میدهد بلکه مانند روش لینگوال فضا اشغال نمیکند و مشکلاتی مانند احتمال شکسته شدن و مشکل در گفتار را ندارد.

انواع ارتودنسی نامرئیهزینه ارتودنسی نامرئی

روش های ارتودنسی نامرئی در مقایسه با سایر روش های ارتودنسی هزینه بالاتری دارند. اما محاسبه قیمت دقیق بعد از مراجعه شخص به دندانپزشک و در طی دوران ارتودنسی برای هر فرد میتواند متفاوت باشد. بخصوص که ممکن است فردی نیاز به جراحی فک پیدا کند و این تشخیص ها در طی دوران ارتودنسی صورت میگیرند. برخی عوامل تأثیرگذار بر قیمت ارتودنسی عبارتند از:

 • میزان ناهنجاری (حاد بودن) دندان ها
 • دوره زمان درمان با ارتودنسی
 • تعداد فک ها (آیا هر دو فک نیاز به ارتودنسی دارند یا خیر؟)
 • دستگاه های اضافی به کار برده شده در زمان ارتودنسی
 • عمل های جراحی اجباری مورد نیاز مانند جراحی فک

با وجود موارد بیان شده بالا ما قصد داریم در ادامه به طور تخمینی قیمت روشهای ارتودنسی نامرئی شامل ارتودنسی با مواد همرنگ، لینگوال و پلاکهای شفاف را بیان نمائیم:

به طور تخمینی هزینه ارتودنسی با روش مواد همرنگ و روش لینگوال با یکدیگر برابر هستند و تنها به دلیل پیچیدگی روش لینگوال ممکن است کمی از روش مواد همرنگ هزینه بیشتر شود. برای مثال برای یک فک فرد بزرگسال با مواد سرامیکی هزینه ای در حدود 000/250/9 تومان تخمین زده میشود. در لینگوال نیز این مبلغ برای یک فک حدود ده میلیون تومان برآورد میشود.

روش ارتودنسی با پلاک های شفاف نسبت به سایر روش های ارتودنسی نامرئی گران قیمت تر میباشد. در این روش از یک دستگاه برای ایجاد پلاک های شفاف استفاده میشود که قیمت برآورده شده برای این روش به دستگاهی وابسته است که برای ساخت پلاک ها استفاده میشود. که در حال حاضر یکی از معروفترین  و گران قیمت ترین دستگاهها، اینوزیلاین ها هستند. به طور میانگین هزینه ساخت پلاک ها با استفاده از این دستگاهها چیزی در حدود 000/000/20 تومان برای هر دو فک تخمین زده میشود.

معایب ارتودنسی نامرئی

روشهای ارتودنسی نامرئی در مقایسه با سایر روش های قدیمی تر ارتودنسی مشکلاتی نیز دارند. برخی از این مشکلات عبارتند از:

 • روش های نامرئی متحرک باید توسط فرد بین 20 تا 22 ساعت در شبانه روز در دهان قرار گیرند و نیازمند همکاری افراد در پروسه ارتودنسی هستند. ممکن است در حین این روش پلاک ها گم شده و یا فرد در قرار دادن پلاک ها در دهان اهمال و کوتاهی نماید.
 • هزینه بالای روش های ارتودنسی نامرئی نسبت به روش های ساده ارتودنسی
 • روش های نامرئی معمولاً دندان هائی با وضعیت ناهنجاری پایین و متوسط را به طور کامل بهبود میدهند و برای ناهنجاری های شدید توصیه نمیشوند.

مزایا ارتودنسی نامرئی

 • مدت زمان پایین درمان با روش ارتودنسی شفاف در مقایسه با روشهای براکت و سیم
 • هماهنگی راحت بیمار با ارتودنسی شفاف در بازه زمانی کوتاه به دلیل حجم پایین ارتودنسی
 • قابلیت متحرک بودن ارتودنسی نامرئی فرد را قادر میسازد در زمان خوردن غذا، پلاکها را از دهان خود خارج نماید.
 • پیشگیری از تغییر رنگ در دندانها
 • پیشگیری از خرابی و پوسیدگی دندانها
 • عدم محدودیت سنی در استفاده از روش ارتودنسی شفاف بعد از رشد دائمی دندانها
 • شفافیت ارتودنسی باعث میشود فرد به راحتی و بدون خجالت بتواند در طول روز نیز از ارتودنسی استفاده نماید و اشخاص دیگر متوجه ارتودنسی وی نخواهند شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *