آموزشی

ارتودنسی دندان و هر آنچه در مورد آن باید بدانید

ارتودنسی دندان

به دلیل اینکه در هنگام لبخند زدن دندان های افراد اولین بخش از صورت است که پیدا می گردد، از این رو مردم اغلب لبخند کامل را با سلامتی مرتبط می دانند. این امر درست به نظر می رسد چرا که سلامت دهان و دندان شما نقش مهمی در سلامت عمومی شما دارد. نامرتب بودن دندان ها می تواند منجر به ایجاد مشکلات حاد دندانی از جمله پوسیدگی دندان ، بیماری لثه گردد. با این حال ، همه با دندان های صاف به دنیا نمی آیند. اگر بین دندان های شما فاصله زیادی وجود دارد، برای حل مشکل و درمان آن باید با یک دندانپزشک متخصص و ارتودنتیست در این زمینه مشورت کنید. در این مقاله به طور کامل به بررسی فرایند ارتودنسی پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی شاخه ای از دندانپزشکی است که با موقعیت نامناسب دندان ها سروکار دارد. ممکن است فرد دچار مشکلاتی نظیر: جلو آمدن و یا عقب رفتن بیش از حد دندان های فوقانی و یا تحتانی ، ازدحام بیش از حد دندان ها ، کج شدن دندان ها یا عدم انطباق فک شود – که می تواند باعث مشکلات غذا خوردن یا حتی سختی در گفتار شود. در چنین مواردی ، درمان های ارتودنسی توصیه می شود تا به آرامی موقعیت دندان ها تغییر کند تا صاف و یکدست تر شوند. در صورتی که فرد بخواهد لبخند بهتری داشته باشد می توان از ارتودنسی برای اهداف زیبایی نیز استفاده کرد.
از سوی دیگر ممکن است فردی با دندان های ناموزون و یا نامرتب متولد شود ، یا ممکن است با گذشت زمان از طریق آسیب یا عاداتی مانند مکیدن انگشت شست در کودکی دچار این قبیل مشکلات شود. خبر خوب برای این افراد این است که مشکلشان هر اندازه که حاد باشد ممکن است فوراً درمان شود چرا که عدم توازن دندان ها می تواند در دراز مدت باعث ایجاد مشکلات بهداشت دهان و دندان شود.

فواید ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی از این جهت مهم است که وجود دندانهای نامرتب یا دارای موقعیت نامناسب می تواند منجر به خطر پوسیدگی دندان و التهاب لثه شود. عدم توازن در نحوه قرار گیری دندان های فک بالاو پایین می تواند دندان را سخت تر کند و یا کشیدن نخ دندان را دردناک تر کند و منجر به عدم رعایت بهداشت دهان و دندان در مناطق خاص شود – که می تواند بر سلامت دهان و دندان شما تأثیر بگذارد.

ارتودنسی یک روش درمانی موثر است که می تواند برای موارد زیر استفاده شود:

 • بستن فاصله بین دندان ها
 • اطمینان از قرار گرفتن نحوه درست دندان ها و فک در جای خود
 • صاف نمودن دندان های کج
 • اصلاح ساختار فک

 

در کنار تمامی این نکات ارتودنسی همچنین مزایای بیشتری نسبت به بهبود ظاهر زیبایی دارد. از قبیل: بهبود اعتماد نفس و عملکرد بهتر دندان ها از جمله جویدن بهتر و تلفظ و گفتار واضح تر.

همه چیز در مورد ارتودنسی

اهداف درمانی ارتودنسی

 • ایجاد جنبه تزیینی و بهبود ظاهر
 • عملکرد سالم میان دندان های بالا و پایین
 • جلوگیری از ایجاد بیماری های دندان ها

برخی از ناموزونی های دندان که ممکن است توسط ارتودنسی اصلاح شود شامل موارد زیر است:

شلوغی دندان ها – شلوغی یا تراز نامناسب دندان ها بدین معناست که ممکن است  دندان هابرای دهان بسیار بزرگ باشند. این منجر به قرار گرفتن ضعیف دندان های بالاو پایین بر روی یکدیگر و ایجاد ظاهری ناخوشایند می شود. شایع ترین دندان ها برای جمع شدن ، دندان های نیش بالا هستند.

اپن بایت – اگر به مدل دندان های سالم وطبیعی دقت کنید متوجه می شوید دندان های بالا اندکی جلوتر از دندان های پایین هستند و آنها را میپوشانند در صورتی که این حالت وجود نداشته باشد زمانیکه فک بسته می شود دندان های بالا و پایین به یکدیگر نمیرسند و در نتیجه دهان باز می ماند این موضوع مشکلاتی مانند جویدن ناکافی، مشکلات در تکلم، و فاصله بین دندان ها می شود.

deep over bite – در برخی از متون اور بایت و دیپ اوربایت به یک معنی مورد استفاده قرار میگیرند اما باید دانست که بین آن ها تفاوت های وجود دارد.اوربایت هنگامی شکل می گیرد که دندان های فوقانی بیش از حد دندان های پایین برجسته  و جلو آمده باشند. این مشکل زمانی حادتر می شود که این جلو آمدگی افزایش یابد تا جاییکه سقف دهان را لمس کنند و حتی گاهی اوقات به لثه و کام آسیب می رساند. به این حالت دیپ اوربایت اطلاق می گردد که در کودکان و بزرگسالان بسیار شایع است. وجود این ناهنجاری ممکن است منجر به آسیب لثه ، بیماری های لثه ، از دست دادن دندان و ساییدگی دندان شود.

کراس بایت – نوعی مال اکلوژن است که در آن دندان (یا دندان ها) به گونه یا به زبان نزدیکتر است. این مشکل منجر به ظاهر نامناسب ، جویدن ناکافی و شکل گیری دندانهایی می شود که به راحتی قابل فرسایش هستند.

افزایش بیش از حد – این مشکل بیرون زدگی دندان های بالایی را توصیف می کند. اورجت زمانی است که دندان های فوقانی به سمت بیرون متمایل بوده و روی دندان های پایین قرار می گیرند. این ناهنجاری که ممکن است در اثر مکیدن انگشت شست یا انگشت ایجاد شود، فقط در ظاهر شما تأثیرگذار نیست بلکه می توانید در هنگام جویدن ، آشامیدن و گاز زدن به چیزی مشکل داشته باشید. این امر همچنین ممکن است به دلیل رشد ناهموار استخوان فک باشد که باعث ایجاد درد در این ناحیه نیز می شود.

وورجت معکوس – فک پایین از فک بالا جلوتر است. گذشته از زیبایی ظاهری نامناسب ، می تواند منجر به فرسودگی دندان شود.

فاصله گذاری – فاصله غیرطبیعی بین دندانها ممکن است در نتیجه از دست دادن دندان یا رشد کم آن و یا کوچک ماندن دندان رخ دهد.

حال که با انواع مشکلات و نابهنجاری های دندان آشنا شدید این سوال پیش میاید که برای درمان آن مناسب ترین روش کدام است؟

در این میان روش های متفاوتی برای پایان دادن به این کابوس وجود دارد و شما میتوانید با استفاده از هر کدام از روش هی مناسب دندان های مرتب و لبخندی زیبا داشته باشید.

انواع روش های ارتودنسی

روش های سنتی استفاده از سیم کشی دندان

این روش شامل براکت ها و سیم هایی هستند که معمولاً از فلز ساخته می شوند و به دندان ها متصل می شوند و اجازه می دهند موقعیت آنها در صورت لزوم تغییر کند. سیمهایی که با حرارت شکل قوسی مانند پیدا می کنند یک نوع نسبتاً جدیدی در روش سنتی محسوب می شوند. اینها از حرارت بدن در دهان استفاده می کنند تا دندانها بتوانند آنها را سریعتر و با ناراحتی کمتری نسبت به آنچه در گذشته ممکن بود حرکت دهند.

این نوع از ارتودنسی در عین حال که بسیار کارآمد است، معمولاً کم هزینه ترین گزینه نیز به شمار می رود و امروزه یکی از متداول ترین شیوه های درمانی هستند. با این حال ، ممکن است به دلیل جنس فلزی به کار رفته در این نوع، ظاهری نامناسب به دندان ها ببخشد. از آنجایی که برخی از افراد ممکن است نسبت به ظاهر خود احساس ناخوشایندی داشته باشند، می توان با استفاده از نوارهای رنگی مختلف روی سیم ها ، ظاهر آنها را تا حدودی بهبود بخشید تا جذابیت بیشتری داشته باشند.

بریس های سرامیکی

بریس های سرامیکی از نظر اندازه و شکل بسیار شبیه به بریس های فلزی سنتی هستند ، اما از مواد سرامیکی ساخته شده اند که با رنگ طبیعی دندان ها ترکیب می شوند تا کمتر به چشم بیایند. این نوع به همان اندازه بریس های سنتی در دستیابی به حرکت دندان ها به موقعیت های دلخواه موثر  است ، اما به دلیل رنگ آنها که باعث می شود ظاهر مناسب تری برای دندان داشته باشد باعث می شود گزینه مناسبی برای برخی افراد باشد. با این حال ، آنها معمولاً گرانتر از بریس های سنتی هستند و اگر از آنها به درستی مراقبت نشوند ، ممکن است لکه دار شوند.

بریس های لینگوال

از نظر ساختگی از فلز ساخته شده بنابراین شبیه به بریس های سنتی هستند اما به داخل دندان ها متصل می شوند تا از بیرون به راحتی دیده نشوند. به این نوع از ارتودنسی، ارتودنسی نامرئی نیز گفته می شود.

این نوع دارای مزیت هایی است  از قبیل آنکه در دید افراد دیگر دیده نمی شود زیرا در پشت دندانها پنهان هستند. با این حال ، آنها کارآیی کمتری نسبت به بریس های سنتی دارند و اغلب رسیدن به تراز دلخواه دندان ها بیشتر زمان می برد. همچنین ممکن است برای بیمار نامناسب و ناراحت کننده باشد زیرا در تماس مستقیم با زبان قرار می گیرند و تمیز کردن آنها دشوارتر است.

اینویزلاین

مشخص ترین نوع بریس ها است زیرا آنها شامل براکت و سیم نیستند درعوض از یک سری سازه های پلاستیکی شفاف و سفارشی ساخته می شوند که روی دندان ها را می پوشانند. در طول دوره درمان هر دو هفته یکبار این سازه ها به راحتی برداشته می شوند و مجددا بر روی دندان قرار میگیرند. بیشتر افراد برای رسیدن به نتیجه مطلوب به 18 تا 30 ردیف کننده نیاز دارند.

برای بسیاری از بیماران که نگران ظاهر دندان های خود هستند این نوع بریس ها ترجیح داده می شود زیرا علاوه بر اینکه تقریباً دیده نمی شوند، آزادی بیشتری برای خوردن و نوشیدن هر چیزی را فراهم می کنند. با این حال ، قیمت آنها به طور قابل توجهی گران است و فقط می تواند برای اصلاح مشکلات جزئی تا متوسط دندان در نوجوانان و بزرگسالان مورد استفاده قرار گیرد.

بریس های مسدود کننده

این نوع ظاهری بسیار شبیه به بریس های فلزی سنتی هستند ، اما برای نگه داشتن سیم بریس از گیره ها به جای نوارهای الاستیک استفاده می کنند. در نتیجه اصطکاک بریس ها کمتر است و معمولاً تمیز نگه داشتن بریس ها و دندان ها برای فرد آسان تر است. این نوع بریس ها کارایی مشابه بریس های فلزی سنتی دارند و منجر به ترازبندی دقیق دندان ها شوند. با این حال ، آنها اغلب گران ترند و هنوز هم شکل ظاهری آن ها قابل مشاهده است.

اکنون که با ناهنجاری های دندانی و شیوه درمانی آن ها آشنا شدیم خوب است بدانید که استفاده از هر کدام از شیوه های درمانی ریسک ها و معایبی را نیز به همراه دارد که در زیر به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

انواع ارتودنسی دندان

مزایا و معایب ارتودنسی

کلسیم زدایی و ایجاد حفره دندانی

در بازه زمانی کوتاه، بریس های دندانی می توانند در هنگام جویدن غذا توسط بیماران تداخل ایجاد کنند. به طور خاص ، فضاهای کوچک اطراف دندان ها که توسط بریس ها ایجاد می شوند ، محلی را برای به تجمع ذرات غذا فراهم می کنند و در نتیجه منجر به رسوب پلاک و باکتری می شوند. این امر می تواند به سطح مینای دندان آسیب برساند ، باعث تغییر رنگ دندان یا ظاهر شدن علائم سفید رنگی شود که به آن کلسیم زدایی((decalicification می گویند. علاوه بر این ، در برخی موارد ممکن است منجر به پوسیدگی دندان و بیماری لثه نیز شود.

آسیب های بافت نرم

در بیمارانی که از بریس ها برای درمان ناهنجاری های دندانی استفاده میکنند نسبتاً معمول است که در گونه های داخلی ، لب ها و لثه ها در محلی که با براکت فلزی و سیم تماس دارند ، باعث ایجاد حسایت می شود. این موضوع باعث آسیب بافت نرم در منطقه میشود. کاهش درد و تحریک در این نواحی ضمن کمک به بهبود نقاط حساس با مراقبت و درمان مناسب امکان پذیر است.

واکنش آلرژیک

به ندرت ، بیماران ممکن است واکنش آلرژیک به مواد استفاده شده در بریس های دندانی نشان دهند. بدین ترتیب اگر بیمار پس از قرارگیری بریس ها ، واکنشی را تجربه کرد ، ممکن است لازم باشد بریس ها (یا الاستیک ها) برداشته شوند و با مواد مناسب تری برای بیمار جایگزین شوند.

کوتاه ترکردن طول عمر ریشه دندان

از آنجایی که دندان ها در طول دوره درمان با استفاده از روش بریس دندانی، حرکت می کنند مقداری از استخوان موجود در مسیر حرکت دندان از بین می رود و با استخوان جدید جایگزین می شود. با این حال ، این می تواند باعث از بین رفتن دائمی ریشه دندان نیز بشود. وجود این اختلال می تواند پایداری دندان را در طولانی مدت کاهش دهد.

از دست دادن اصلاحات دندانی

برخی از بیماران ممکن است پس از برداشتن بریس ها ، از دست دادن اصلاح موقعیت دندان ها را تجربه کنند. این مورد بیشتر در بیمارانی مشاهده می شود که دستورالعمل های ارتودنسی را برای مراقبت های بعدی از بریس های دندانی رعایت نکنند ، به ویژه پوشیدن نگهدارنده هایی که به حفظ موقعیت دندان کمک می کند.

 

چگونه مضررات ارتودنسی را کاهش دهیم؟

موارد مختلفی وجود دارد که بیماران می توانند برای کاهش خطرات مرتبط با بریس های دندانی انجام دهند.

 

 • مراقبت از دهان و دندان هنگام قرار دادن بریس های دندان ضروری است. به بیماران توصیه می شود که پس از هر وعده غذای دندانهای خود را با مسواک هایی با موی نرم و خمیردندان های حاوی فلوراید مسواک بزنند. برای آنکه اطلاعات بیشتری در خصوص انواع مسواک و انتخاب بهترین نوع آن داشته باشید، این مقاله را بخوانید.
 • همچنین اطمینان حاصل کنید که دهان را کاملاً شستشو داده اید تا از این طریق هرگونه ماده غذایی که ممکن است در بریس ها قرار بگیرد ، پاک شود.
 • بسیاری از بیماران بر این باورند که مشاهده دندان های خود و تمیز بودن آن ها در آینه کافی است. اما این امر به تنهایی کافی نبوده و در کنار مسواک زدن استفاده از روش های موثر دیگری مانند استفاده از نخ دندان  برای پاک کردن بین بریس ها و زیر سیم های دندان توصیه می شود.
 • رژیم غذایی همچنین می تواند در کاهش خطرات بریس های دندان نقش بسزایی داشته باشد. کاهش مصرف غذاهای شیرین و نشاسته ای می تواند در این زمینه نقش به سزایی ایفا کند ، زیرا این مواد می توانند به تشکیل پلاک و در نتیجه پوسیدگی دندان منجر شوند. از خوردن غذاهای چسبنده و سفت که می توانند به بریس ها بچسبند یا آن را بشکنند نیز باید خودداری کرد.
 • سرانجام ، معاینات منظم با متخصص ارتودنسی برای اطمینان از سالم ماندن دندان ها و لثه ها کمک می کند تا در صورت لزوم انجام  به موقع برخی از امور صورت گیرد.

 

سوالات متداول

طول دوره درمان ارتودنسی چقدر است؟

✔️ طول دوره درمان با توجه به نوع عارضه دندانی و روشی که برای درمان آن انتخاب می شود متفاوت خواهد بود. شما می توانید زمان تقریبی درمان را از ارتودنتیست خود بپرسید. اما در یک نگاه کلی معمولا بین 18 تا 24 ماه طول خواهد کشید. با این وجود برخی از بیماران سریعتر و برخی دیگر دیرتر این پروسه را به پایان خواهند رساند.

آیا میتوانم موارد مشابه را ببینم؟

✔️تقریبا تمامی متخصصان ارتودنسی تعداد زیادی عکس قبل و بعد از ارتودنسی به همراه تغییرات ایجاد شده در هر دوره دارد. اگرچه هیچ دو بیمار یکسان نیستند ، در صورتی که کنجکاو هستید بدانید دندانهای شما بعد از درمان چگونه ظاهر می شوند متخصص ارتودنسی شما احتمالاً می تواند موارد مشابهی را به شما نشان دهد.

بازدیدهای بعدی من چقدر مکرر خواهد بود؟

✔️در طول درمان ارتودنسی ، شما باید برای اصلاح و ویزیت به مطب دکتر متخصص مراجعه کنید. دفعات پیگیری شما به شرایط منحصر به فرد شما بستگی دارد. در حالیکه بیمارانی که از بریس های سنتی یا سرامیکی استفاده می کنند ، احتمالاً باید هر ماه تقریباً یک بار به متخصص مراجعه کنند، کسانی که تحت درمان اینویزالین قرار می گیرند معمولاً هر شش هفته یک بار این کار را انجام می دهند. البته این مدت میتواند برای بیماران مختلف، متفاوت خواهد بود.

برای انجام ارتودنسی چه سنی مناسب است؟

هر کودک منحصر به فرد است ، به این معنی که دهان هر کودک به روش خاص خود رشد می کند. بسیاری از تغییرات در دوران کودکی نه تنها در دندان ها بلکه در دهان و فک آنها نیز رخ می دهد. تا سن هفت سالگی فرزند شما ، شایع ترین مشکلات ارتودنسی قابل مشاهده خواهد بود. به محض مشاهده هر یک از علائمی که در بالا توضیح داده شد ، وقت آن است که به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. حتی در مواردی که متخصص ارتودنسی درمان فوری را توصیه نکند ، اما این قرار ملاقات زودهنگام می تواند از بروز مشکلات بعدی جلوگیری کند. متخصص ارتودنسی قادر خواهد بود نگرانی های بالقوه رشد را شناسایی کند ، یک برنامه درمانی ارائه دهد و حتی ممکن است به محض شروع روند درمان را تسریع کند. با این وجود برخی از کودکان درمان ارتودنسی خود را از سن 6 سالگی آغاز می کنند.  اما بیشتر متخصصان بر این باورند که بهترین سن برای دریافت بریس یا شکل دیگری از درمان، در سنین 8 تا 14 سالگی است.

نتیجه گیری

دندان ها سالم و مرتب از نشانه های زیبایی در چهره شما به شمار می رود چرا که در هر لبخند اولین عضوی که ظاهر میشود دندان های شماست. به همان میزان وجود ناهنجاری و یا عدم نظم در دندان ها نه تنها می تواند ظاهری ناموزون را برای شما به همراه داشته باشد بلکه با وجود مشکلاتی که برای لثه و یا بهداشت دندان ها ایجاد میکند میتواند سلامت دندان های شماا را به مخاطره بیندازد. در صورتی که متوجه مشکلات در دندان های خود هستید بلافاصله به متخصص مراجعه کنید و با کامل نمودن طول درمان بر مشکلات عمده دندان غلبه کنید.

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *