آموزشی

بهترین مسواک چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

راهنمای خزید مسواک

یکی از ساده ترین و در عین حال مهم ترین وسیله ای که همه ما در طی روز از آن استفاده می کنیم، مسواک است. اگرچه شاید بسیاری از ما در انتخاب و خرید مسواک خیلی دقت نمی کنیم اما این موضوع نقش بسزایی در سلامت دهان و دندان های ما دارد. در این مقاله قصد داریم به این سوال ها مهم پاسخ دهیم که بهترین مسواک چه ویژگی هایی دارد؟ انواع مسواک کدام است و در زمان خرید مسواک بایستی به چه نکاتی دقت کنیم.

اگر شما نیز می خواهید اطلاعات عمومی خود را در زمینه مسواک و انواع آن بالا ببرید، در این مقاله با ما همراه باشید.

راهنمای خرید مسواک

بهترین مسواک چه ویژگی هایی دارد؟

بهترین مسواک برای هر فردی مسواکی است که نقش خود را درست انجام دهد. نقش اصلی مسواک این است که قبل از اینکه در مینای دندان پلاک اسیدی ایجاد شود و یا به لثه های شما آسیب برساند، باکتری های دندان شما را نابود کرده و از بین ببرد. همچنین سایز مناسب نیز فاکتور مهمی است و باید به نحوی باشد که با سایز دهان تناسب داشته و بتوانید به راحتی آن را کنترل کنید. علاوه بر آن باید بتواند به راحتی به پشت دندان های آسیاب شما برسد، که شکل دهان و بزرگی و یا باریکی آن روی این مسأله که مسواک به راحتی میتواند به دندان شما برسد یا خیر تأثیر خواهد گذاشت.

شاید مسأله مهمی به نظر نیاید اما دسته مسواک نیز مهم است. هرچه دهان شما باریک تر و کشیده تر باشد، مسواکی که استفاده می کنید باید دسته بزرگتری داشته و سر مسواک کوچک تری نیاز خواهید داشت تا احساس راحتی بیشتری در زمان مسواک زدن داشته باشید.

اگر از آن دسته افرادی هستند که در زمان انتخاب مسواک دقت بسیاری دارید باید متوجه شده باشید که برخی از مسواک ها به شکلی طراحی شده اند که زاویه خاص دارند. مسواک هایی که در یکی سری از قسمت ها دارای کجی و زاویه هستند به مصرف کنندگان این امکان را میدهند که به راحتی تمام نقاط دندان را مسواک نمایند. البته دقت نمایید که اگر اطلاعاتی درباره نحوه استفاده از این نوع مسواک ها ندارید بهتر است مسواک های معمولی تهیه نمائید. دقت کنید که بهترین مسواک برای هر فرد، مسواکی است که آن فرد میتواند به راحتی از آن استفاده نماید.

یک نکته دیگر موهای مسواک هستند. موهایی از جنس پلاستیک بیشتر به تمیز کردن دندان های شما کمک خواهند کرد. اگر تنفس بدبو دارید حتماً در زمان انتخاب مسواک، مسواکی را انتخاب کنید که پاک کننده زبان داشته باشد. اگر دوست دار محیط زیست هستید، مسواکی را انتخاب خواهید کرد که به راحتی قابل بازیافت باشد و از مواد آلی ساخته شده باشد.

انواع مسواک ها

انواع مسواک ها به طور کلی به سه دسته اساسی تقسیم میشوند:

 • مناسب ترین مسواک ها، مسواک های نرم یا Soft هستند که معمولاً این نوع مسواک ها برای عموم مردم توسط دندانپزشکان توصیه میشوند. تفکر اشتباهی که در بین برخی افراد ایجاد شده این است که اگر برس های مسواک زبر باشند دندان ها را تمیزتر خواهند کرد. این زبری بیش از حد، حالتی تهاجمی ایجاد میکند و فشار زیادی به دندان های شما وارد میکند که در نهایت میتواند منجر به وارد شدن آسیب به مینای دندان شود و یا حتی منجر به عقب رفتن لثه ها شود. بنابراین نتیجه ای که حاصل میشود این است که مسواک های نرم میتوانند مناسب ترین نوع مسواک برای اکثر افراد باشند چرا که برای از بین بردن آفت های دندان شما فشار زیادی لازم نیست و مسواک های نرم میتوانند داندان های شما را بدون وارد کردن هیچگونه آسیبی تمیز کنند. مسواک های نرم با محیط دندان بهتر وفق پیدا میکنند و فرد حین استفاده از آن دچار مشکل و سختی خاصی نخواهد شد.
 • نوع دوم مسواک های خیلی نرم یا Extra Soft هستند که این نوع برای افرادی که با فشار و شدت زیادی مسواک میزنند، مناسب تر هستند.
 • نوع سوم مسواک های متوسط یا Medium نام دارند که با توجه به وضعیت لثه خاص برای فرد توصیه میشوند.

انواع مسواکمسواک برقی بهتر است یا مسواک ساده؟

تفاوتی بین این دو مسواک وجود ندارد. نکته اصلی و عامل مهمی که باعث تمیزی دندانها در حین مسواک زدن میشود، “روش مناسب و درست” و “اختصاص دادن زمان کافی” به مسواک زدن میباشد. اگر این دو فاکتور را رعایت کنیم، تفاوتی ندارد که مسواک برقی است یا ساده. با این حال برای برخی افراد مسواک برقی مناسب تر است چرا که عده ای نمیدانند که چگونه از مسواک های ساده استفاده درست نمایند که در این موارد مسواک های برقی به کمک این گونه از افراد خواهند آمد زیرا حرکات مسواک های برقی چرخشی است و این بهترین نوع مسواک زدن است که بسیاری از افراد رعایت نمیکنند در نتیجه مسواک های برقی به شما تمیزی عمیق تری خواهند داد. همچنین برای افراد خاص مانند کودکانی که در حال توسعه مهارت های حرکتی ظریف خود هستند، معلولان، سالمندان ناتوان و کلیه افرادی که دارای ناتوانی های جسمی یا حرکتی مثل آرتروز، لرزش عضلات و … هستند، استفاده از مسواک های برقی ارجحیت دارد و مناسب است.

در مقابل از عیوب مسواک های برقی میتوان به گران تر بودنشان نسبت به مسواک های ساده اشاره کرد و اینکه این مسواک ها نیز مانند مسواک های ساده باید هر سه تا چهار ماه یکبار جایگزین شوند.

در زمان خرید بهترین مسواک بایستی به چه نکاتی توجه کنیم؟

با توجه به تنوع مسواک های موجود، احتمالاً انتخاب مسواک مناسب برای شما سخت خواهد بود. در ادامه قصد داریم نکات ضروری را در زمان خرید یک مسواک مناسب بیان کنیم:

 • سایز سر مسواک: سایز سر مسواک باید متناسب با اندازه دهان شما انتخاب شود. همانطور که در بخش های قبل بیان کردیم، مسواک مناسب، مسواکی است که به شما این امکان را میدهد تا به بیشترین سطح از دندان ها دسترسی داشته باشید و شما را قادر میسازد تا بتوانید به آسانی به دندان های عقبی تان در زمان مسواک زدن برسید و آنها را خیلی خوب تمیز نمائید.
 • جنس سر و موهای مسواک: مسواک شما باید سر کوتاه، الیاف نایلونی با نوک گرد و نرم داشته باشد. گرد بودن سر الیاف و موهای مسواک، لثه شما را در حین مسواک زدن کمتر تحریک خواهد کرد و احتمال آسیب به لثه را کاهش میدهد. اگر پرزهای مسواک شما بعد از مدت کوتاهی نامرتب و پخش و پلا میشود، نشان دهنده نامرغوب بودن مسواک شما است. مسواک خوب مسواکی است که سه تا چهار ماه بدون اینکه پرزهایش مشکلی پیدا کنند، کار کند. همچنین پرزهای مسواک خوب باید قابلیت ارتجاعی داشته باشد. خاصیت ارتجاعی پرز مسواک به حالی گفته میشود که وقتی پرز مسواک را خم میکنید، سریعاً به حالت اولیه خود بازمیگردد. این پرزها باعث میشوند که مواد غذائی جا مانده در دندان های شما به خوبی تمیز شوند.
 • ابعاد مسواک: از نظر ابعاد نیز، یک مسواک استاندارد دارای 3 تا 4 دسته مو در عرض و 10 تا 12 دسته مو در طول میباشد. که هر دسته از این موها باید دارای 5 تا 12 عدد مو باشند. این اندازه ها و اعداد روی کارآیی مسواک اثر بسیار خوبی دارند.
 • دسته مسواک: باید مسواکی را انتخاب نمائید که به آسانی در دست شما قرار گیرد. معمولاً مسواک ها با دسته­های حجیم تر، راحت تر  در کف دست جای میگیرند و شما را قادر میسازند تا کنترل بهتری در مسواک زدن داشته باشید. طول مسواک باید بین 13 تا 16 سانتی متر باشد.
 • تشخیص نوع مسواک: همان طور که در مطالب قبل تر بیان شد مسواک ها سه نوع مختلف دارند. باید نوع مسواک را متناسب با نوع لثه و دندان خود انتخاب کنید. مثلاً اگر تحلیل لثه دارید و یا دندان هایی دارید که به مایعات سرد و گرم حساس هستند، باید دقت کنید که از مسواک های فوق نرم یا Super Soft استفاده کنید.
 • زاویه بین دسته و سر مسواک: هرچه زاویه بین دسته و سر مسواک شما کم تر باشد، مسواک زدن برای شما آسان تر خواهد شد. منظور از زاویه کم اینست که دسته مسواک با شیب ملایمی به سر مسواک ختم شود.
 • مسواک های برقی: عده ای از مردم دارای باوری غلط درباره استفاده از مسواک های برقی هستند و تصور میکنند با استفاده از مسواک های برقی مشکل تمام دندان هایشان را حل خواهند کرد در حالیکه نتایج و مطالعات گوناگون در این زمینه نشان داده است که مسواک برقی بیشتر از مسواک های ساده دندان را تمیز نمیکند و تنها کار را برای شما آسان تر می کند. شما میتوانید با حرکات درست دست با استفاده از یک مسواک ساده، بهتر و یا حداقل در اندازه مسواک های برقی دندان هایتان را تمیز کنید.
 • مشورت با دندانپزشک: شما میتوانید از تجربه و تخصص دندانپزشک خود در زمینه انتخاب مسواک مناسب برای خرید استفاده کنید و مارک و نوع مسواک مناسب خودتان را با توجه به کشوری که در آن زندگی میکنید، تهیه نمائید. توجه داشته باشید اگر شما دندان خود را لمینت یا کامپوزیت کرده باشید، ممکن است نیاز باشد از مسواکی مخصوص استفاده نمایید. پس حتما در این خصوص با پزشک خود مشورت کنید.

انواع مسواک

هرچند ماه یکبار باید مسواک تعویض شود؟

تعویض به موقع مسواک به اندازه انتخاب مسواک مناسب مهم میباشد. بازه زمانی مناسب برای تعویض مسواک ها هر 3 یا 4 ماه میباشد که این بازه زمانی توسط دندانپزشکان توصیه شده است. اگر در بازه زمانی مناسب اقدام به تعویض مسواک خود ننمائید، مسواک فرسوده میتواند به دندان های شما آسیب برساند و یا باعث حساسیت بیشتر آنها شود.

برخی مسواک ها کار شما را برای تعویض راحت کرده اند و دارای یک شاخص روی مسواک به شکل یک قسمت رنگی بر روی برس مسواک هستند. زمانیکه رنگ این قسمت محو میشود، شما را آگاه میسازد که زمان تعویض مسواک فرا رسیده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *