آموزشی, تعمیر و نگه داری

تجهیزات دندانپزشکی دست دوم یا نو ؟!

تجهیزات دندانپزشکی دست دوم

وقتی بحث خرید تجهیزات دندانپزشکی به میان می‌آید، افراد زیادی تنها به خرید تجهیز نو فکر می‌کنند. بر خلاف این عده، افرادی هم هستند که بنا به دلایلی خرید تجهیزات دست دوم را ترجیح می‌دهند. هر کدام ازین انتخاب‌ها ویژگی‌ها و مزیت‌های منحصر به فردی دارد که در ادمه به بررسی دلایل و مزایای انتخاب هر دو گروه میپردازیم.

به تصور بسیاری از تجهیزات کارکرده عمر مفیدشان را کرده‌اند و حالا گرفتاری‌ها و مخارجشان به دوش ما می‌افتد. البته این تصور لزوماً درست نیست و تجهیزات کارکرده بسیاری هستند که به لطف نگهداری درست صاحب قبلی دستگاه، از سلامت ظاهری و فنی مطلوبی برخوردار هستند و یا به صورت حرفه‌ای و اصولی بازسازی شده‌اند و تشخیص دست دوم بودن دستگاه بسیار دشوار می‌شود. در ادامه به مرور مزیت‌های تجهیزات دست دوم نسبت به نو می‌پردازیم.

 

مزیت تجهیزات دست دوم

ارزان‌تر هستند

تجهیزات دست دوم نسبت به نمونه صفر و نو معمولاً ارزان‌تر هستند. این ویژگی باعت می‌شود تا عده‌ای با بودجه کم‌تر به سمت خرید آن‌ها روی بیاورند، متلا با بودجه زیر 40 میلیون تومان تقریبا تنها گزینه یونیت پارس‌دنتال هست. که با نصف این مبلغ می‌توان پارس‌‍ دنتال سالم کارکرده ولی سالم تهیه کرد.

هم قیمت ولی باکلاس‌‌تر

حتی اگر به دنبال تجهیز ارزان‌تر نباشیم، با همان بودجه می‌توان تجهیزات کارکرده‌ اما بعضاً لوکس‌‌تر و با امکانات بیشتر تهیه کرد. متلا با بودجه زیر 40 میلیون می‌توان یونیت پارس دنتال تهیه کرد، اما چه کسی می‌تواند از گزینه‌های وسوسه کننده‌ای مثل، دنتوس و فخرسینا مدل پایین‌تر ولی پرامکانات و باکلاس‌تر چشم‌پوشی کند؟

انتخاب‌های بیشتر

اگر فیلتر خرید تجهیزات در هر بازه قیمتی را از نو به کارکرده تغییر دهیم، تعداد انتخاب‌هایمان بسیار بیشتر می‌شود، متثاً برای خرید اتوکلاو در بازه زیر 30 میلیون تومان فقط انتخاب ما محدود به اتوکلاوهای ایرانی و چینی هستند، ولی اگر سراغ اتوکلاو‍‌های دست دوم برویم گزینه‌های ایتالیایی متل یوروندا و تکنوگاز هم به انتخاب‌های ما اضافه می‌شوند.

افت قیمت

تجهیزات کارکرده معمولاً افت قیمت اصلی خودشان را تجربه کرده‌اند ولی خریداران تجهیزات نو بعد از استفاده از دستگاه افت قیمت حدود 30% را تجربه می‌کنند.

 

حال با دانستن نقاط قوت تجهیزات کارکرده، باید نگاهی به نقاط ضعف آنها نسبت به تجهیزات نو بپردازیم.

 

 مزیت‌های تجهیزات نو

 

حس خوب نو بودن

همیشه خرید تجهیز نو و جعبه گشایی آن، حس خوبی به ما می‌دهد ، ضمن اینکه به هرحال تجهیز کارکرده مستهلک شده و هر چند وقت یکبار به تعمیرکار نیاز دارد.

ریسک نمی‌کنید

خرید تجهیز نو همیشه این اطمینان را به شما می‌دهد که دستگاه سالم است، حتی اگر مشکلی داشته باشد ، دستگاه را گارانتی تعمیر و بعضاً تعویض می‌کند. باید این واقعیت را قبول کنیم که هیچوقت نمی‌توانیم قاطعانه به مالک تجهیزات کارکرده اعتماد کنیم. شاید دستگاه مشکل مهمی داشته باشد که مالک قبلی آن‌ها را بازگو نکند و بعد از خرید، خریدار با مشکلات عجیب و غریب روبرو شود.

 

 

شمارو دعوت میکنم از مقاله ما پیرامون تاثیرات کرونا ویروس بر دندانپزشکی دیدن فرمایید:
لینک : تاثیر ویروس کرونا در دندانپزشکی

مهندس میلاد مظفری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *