آموزشی, دسته‌بندی نشده

ده خواهش دندانپزشکان از بیماران در روزهای کرونایی

rioniz

۱- دنیای دندانپزشکی هم مانند بقیه دنیا، تازه از کرونا سیلی خورده و هنوز کمی گیج است. تا دانشمندان کار خودشان را بکنند و پروتکل‌های حفاظتی موثر را بارها امتحان کنند، دندانپزشکان هم باید کار خودشان را کرده و با وجود عدم حفاظت صد درصد از ویروس در خدمت شما عزیزان باشند. پس خواهش اول این است که اگر مشکل شما عذاب‌آور و غیر قابل تحمل نیست، مراجعه را فعلا کمی به تعویق بیندازید.

۲- بیشتر از قبل وقت‌شناس و مسئول باشید. در حالت عادی هم اگر شما حتی ۱۰دقیقه دیر به مطب می‌رسیدید، مشکلات زیادی در پذیرش به‌موقع بیماران بعدی به وجود می‌آمد. اما در شرایط کرونا همه چیز بدتر است‌. مراحل گند زدایی و تعویض وسایل بسیار مفصل‌تر شده، بنابراین تاخیر شما باعث می‌شود زمان کافی برای فاصله گذاری بین بیماران و گندزدایی دقیق وجود نداشته باشد و ممکن است یکی از بیماران بعدی نوبتش را کلا از دست بدهد‌.

۳-چنانچه به هر دلیل از مراجعه در زمان تعیین شده منصرف شده اید،حتما اطلاع دهید. با توجه به شرایط خاص فعلی،وقت شما به احتمال زیاد به این معناست که مطب در ان ساعت یا حتی در تمام روز، صرفا برای شما باز خواهد شد‌. به عبارتی حداقل ۳عضو جامعه، دندانپزشک،دستیار،مسئول پذیرش، صرفا به خاطر شما از خانه خارج شده، احتمالا از وسایل نقلیه عمومی استفاده خواهند کرد، در بازگشت خانواده خود را در معرض احتمال بیشتری از ابتلا قرار خواهند داد و…
تصور کنید تمام این ریسکها به جان خریده شده، مبلغ بسیار زیادی صرف پوشیدن لباسهای حفاظتی کمیاب و گران قیمت شده، حداقل ۳نفر رنج و گرمای ناشی از تحمل این تجهیزات را به مدت نیم ساعت تحمل کرده اند، ولی خبری از شما نیست. تلفن شما خاموش است یا جوابتان این است که از مراجعه منصرف شده و یادتان رفته که خبر بدهید.
در این صورت هزینه این فراموشکاری را جامعه‌ در حال فاصله گذاری، حداقل ۳نفر از کادر درمان، خانواده آنها، محیط زیست (به خاطر افزودن بی دلیل تجهیزات محافظتی یکبار مصرف) و همچنین بیمارانی در مناطق محروم که این تجهیزات گران قیمت میتوانست صرف خدمت رسانی به انها شود،خواهند پرداخت.

۴-کفش پاشنه بلند نپوشید. راه رفتن با روکشهای کفش لغزنده ای که در بدو ورود به شما داده خواهد شد، سخت است. بنابراین اگر دوست ندارید که برای درد یک دندان مراجعه کنید و خدای نکرده درد ناشی ازچند دندان شکسته در اثر زمین خوردگی هم به مشکلات شما اضافه شود، کفش تخت و راحتی به پا کنید‌.

۵-بیشتر از قبل صبور و مهربان باشید. اضافه شدن تجهیزات حافظتی شامل عینکهای غول‌آسا و سنگین که پل بینی را تقریبا به اندازه مشت خوردن به درد می‌آورد، ماسکهایی که نفس کشیدن را تبدیل به شکنجه میکند،شیلدهایی که مرتب بخار میگیرد و دید را کم میکند، انجام کار دقیق و حساسی مثل دندانپزشکی را مشکل، پر تنش و وقت‌گیرتر از قبل میکند. درست است که دهان شما نسبت به شرایط عادی بیشتر باز مانده،یا به علت اینکه درمان بیمار قبلی بیشتر طول کشیده معطل شده اید،اما خواهش دندانپزشکان این است که بدانید انها نیز در این مدت تحت فشار جسمی و روحی بیشتری بوده اند‌.

۶-لیستی از سوالات خود را تهیه کنید تا موقع معاینه ،چیزی را از قلم نیندازید. دندانپزشک حتی برای ساده ترین معاینات موظف است که مراحل ضدعفونی دستها و تعویض ماسک، دستکش و روکشهای متعدد دسته چراغ، دکمه ها را تکرار کند.فرض کنید معاینه تمام شده و تمام این وسایل در سطل اشغال حفاظت شده رهسپار مراحل ضدعفونی قبل از معدوم شدن گشته اند. آن وقت شما بگویید راستی دکتر این یکی دندان من را هم که زق زق میکند،یک نگاهی بنداز.
حتی این نگاه دوباره هم مستلزم تکرار کامل این چرخه حفاظتی خواهد بود که به افزوده شدن بی دلیل به حجم ضایعات عفونی به زباله های شهرتان منجر خواهد شد

۷-از آوردن همراه حتی المقدور خودداری کنید

۸- چنانچه به علت محدودیت فضا یا ازدحام پیش بینی نشده مراجعین اورژانس از شما خواسته شد زمان انتظار را خارج از مطب، به عنوان مثال در اتومبیل خود بگذرانید،لطفا همکاری کنید

۹- پرسنل مطب وظیفه حفاظت از شما را با عشق به عهده دارند ،اما لطفا شما هم با مهربانی به فکر کم کردن خطر ابتلا انها باشید: وسایل ضروری همراه خود نظیر دفترچه بیمه،رادیوگرافی ،برگه ازمایش را در مسیر رسیدن به مطب از الودگی حفظ کنید، دستمال و دستکش استفاده شده را در سطلهای ویژه این کار بیندازید. بعد از غرغره کردن دهانشویه ضدعفونی کننده در سرویس بهداشتی در نظافت محل دقت بیشتری داشته باشید و به یاد داشته باشیم که مسئولین نظافت مکانهای درمانی هم، مثل بقیه انسانها، روئین تن نیستند

۱۰- خواهش اخر این است که به منظور تاکید بیشتر، خواهش اول را دوبار بخوانید

منبع

برای مشاهده شیلد کلاهی دندانپزشکی بر روی لینک زیر کلیک کنید:

شیلد دندانپزشکی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *