آموزشی

راهنمای طراحی داخلی مطب و کلینیک دندانپزشکی

راهنمای طراحی داخلی مطب دندانپزشکی

یکی از موضوعات مهمی که در زمان راه اندازی مطب بایستی به آن پرداخته شود، طراحی داخل مطب می باشد. در این مقاله قصد داریم تمام آنچه شما برای طراحی یک مطب دندانپزشکی ایده آل به آن نیاز دارید، با شما به اشتراک بگذاریم اما قبل از آن پاسخ به یک سوال انگیزه پرداختن به این موضوع را روشن می سازد : چرا توجه به اصول طراحی و معماری در کلینکها ضروری است؟

قبل از طراحی اول باید این پرسش در نظر گرفته شود و پاسخ داده شود که چگونه محیطی طراحی شود که نیازهای مخاطبین را برآورده سازد و در عین حال ماهیت وجودی دندانپزشکی و مفهوم هنری آن نیز حفظ شود. زمینه های ارگونومی دندانپزشکی و طراحی هر دو به ما می آموزند که طراحی بر احساس افراد تأثیر میگذارد و به همین دلیل پزشکان در کارهای خصوصی خود به این مسأله توجه میکنند.

یکی دیگر از نکات مهم تغییر کاربری است. از آنجائیکه اکثراً ساختمانهایی که برای بهره بری کلینیک استفاده میشوند ماهیت مسکونی دارند (چرا که پزشکی جزو حرفه هاییست که نیازی به سند اداری ندارند) نیاز است تا با یک طراحی معماری زیبا این واحد مسکونی را به یک فضای مناسب کلینیک تبدیل کرد.

عوامل مهم و تأثیر گذار در معماری دندانپزشکی

ایجاد فضاهایی دلپذیر و گرم

امروزه در سالن های انتظار تنها به مواردی مانند مبلمان و میز توجه نمیشود بلکه سعی میشود شرایطی ایجاد گردد تا محیط برای بیمارن و مراجعه کنندگان سرشار از راحتی و آسایش باشد. برای مثال استفاده از تلویزیون در سالن انتظار و یا شومینه های زیبا و حتی در مواردی امکاناتی مانند قهوه ساز، آب سرد کن و سایر وسایل و تجهیزاتی که در محیط خانه پیدا می شود به بیماران احساس راحتی میدهد و محیط را گرم می کند.

طراحی داخلی مطب دندانپزشکی

نورپردازی روشن و رنگ آمیزی پر انرژی

روانشناسی رنگ ها در دنیای تجاری امروز بسیار با اهمیت است. هر رنگ تأثیر فیزیکی و روحی خاصی را بر روی بیننده میگذارد و منجر به واکنش های متفاوتی در افراد مختلف میشود. در حال حاضر رنگهای روشن مانند نارنجی روشن، آبی روشن و حتی قرمز روشن در فضای داخلی کلینیک های دندانپزشکی پرطرفدار است. رنگ سبزآبی هم به دلیل انرژی و آرامش فراوانی که در درون خود دارد در مقایسه با سایر رنگهای نام برده شده مناسب تر است. همچنین استفاده از رنگ سبز خالص در محیط های درمانی، فضایی آرامش بخش را تداعی میکند. استفاده از رنگ های پاستلی فضایی ملایم و دوستانه خلق میکند. انتخاب رنگ سفید برای دیوارها بسیار مناسب است و بشدت مورد توجه قرار میگیرد.

عامل مهم دیگر علاوه بر رنگ آمیزی دیوارها، نورپردازی است. تأثیر رنگ و دکوراسیون زمانی جلوه گر میشود که مناطق خاص مانند سالن انتظار و … به وسیله نورپردازی، روشن سازی شوند و با ترکیب نورپردازی و رنگ فضایی پویا و دلپذیر و به یاد ماندنی ایجاد خواهد شد. انتخاب رنگ و نور مناسب میتواند فضاهای کوچک را وسیع تر جلوه دهد، بنابراین اگر مطب کوچکی دارید که ممکن است دلگیر به نظر برسد، باید از رنگهای رونشی مثل آبی ملایم یا کرم رنگ برای روشن کردن دیوارها استفاده نمائید. رنگهای ملایم علاوه بر روشن کردن محیط و وسعت بخشیدن میتوانند باعث آرامش درونی روی بیماران شوند. دو عامل رنگ و میزان نور، دو عامل بسیار مهم هستند که باعث انرژی بخشیدن به فضا میگردند.

رنگ مناسب برای طراحی مطب دندانپزشکی

طراحی مطب دندانپزشکی

استفاده از تجهیزات مناسب در دکوراسیون با هدف ایجاد سرگرمی

با توجه به زمان انتظار در مطب ها و کلینیک های دندانپزشکی، در نظر گرفتن عناصر سرگرمی مانند تلویزیون در اتاق انتظار برای بیماران الزامی است و علاوه بر سرگرم کردن افراد، جلوه زیبائی به معماری کلینیک میدهد و در طراحی مطب های دندانپزشکی نوین و مدرن به یک مؤلفه برجسته تبدیل شده است. همچنین در برخی مطبها فریم ها و چارچوب های بسیار زیبائی با توجه به رنگ و معماری کلینیک برای تلویزیون ها در نظر گرفته شده است و آن را به یک اثر هنری تبدیل کرده است.

منحصر بفرد بودن تم و دکوراسیون

اگر مطب ها و کلینیک هایی را که در گذشته و چندین سال قبل به آنها مراجعه میکردید را با کلینیک های امروزی مقایسه کنید، متوجه خواهید شد که مطب های قدیمی دارای تم های رنگی یکسان و الگوهای طراحی مشترکی بودند. اما امروزه یکی از اهداف معماری کلینیک ها طراحی با الگوهای منحصر بفرد است، به شکلی که بیمار با ورود به کلینیک، معماری آن را در ذهن بسپارد و آن کلینیک را منحصر بفرد بداند. برای منحصر بفرد بودن باید یک الگوی خاص داشت و این الگو میتواند شامل کفپوش خاص، رنگهای خاص در سقف و دیوارها، استفاده از مبلمان های مدرن و راحت، گیاهان، استفاده از اشکال هندسی، نیمکت های مناسب در سالن انتظار، میز پذیرش، دیواره های جدا کننده کوتاه و یا دیواره هایی با سطوح شیشه ای شفاف، نورگیرهای مناسب و استفاده مناسب از نور روز، فضای استراحت راحت و خاص و … باشد.

ایده برای طراحی مطب دندانپزشکی

حذف دیوارها و طراحی با پلان باز

در طراحی های مدرن، سعی شده است که تا جای ممکن از ایجاد اتاق های خصوصی و بسته در طراحی جلوگیری شود تا نور بتواند در سراسر فضا پخش گردد و فضا بزرگ تر و وسیع تر به نظر آید. این جداسازی ها باید با توجه به این مسأله باشد که قرار است از هر فضایی برای انجام چه کاری استفاده شود. مثلاً بخشی برای سالن انتظار، بخشی برای قرار دادن یونیت ها، بخشی برای استراحت و … در نظر گرفته میشود و سپس برای جداسازی از سازه و لوازم مناسب استفاده میشود. همچنین در صورت نیاز به جداسازی از دیوارهای نیمه استفاده میکنند و یا با استفاده از اشیاء و وسایل تزئیناتی و مبلمان این تفکیک و جداسازی را ایجاد مینمایند.

طراحی پلان باز به طور ذاتی افراد را به سمت فضای داخلی هدایت میکند و به افراد دید کافی میدهد تا کل محیط را رؤیت کنند و احساس راحتی به مراجعه کننده میدهد. اگر مطب قرار است یک کلینیک باشد که در آن به طور همزمان چندین دندانپزشک مشغول به کار هستند، جداسازی ها باید طوری صورت گیرد که مسأله توجه به حفظ آرامش در محیط در اولویت قرار گیرد و در هر قسمت فضای کافی برای نصب یونیت در نظر گرفته شود. اگر در مطب یا کلینیک، بخشی برای اطفال وجود دارد سعی شود این بخش از سایر بخشها جدا باشد و صداهای دلهره آور بخش های دیگر به این بخش منتقل نشود. همچنین فضاهایی که حس ترس و اضطراب را در مراجعین تداعی میکنند مانند اتاق عکسبرداری و اتاق درمان باید جوری طراحی شوند که در معرض دید سایرین نباشند.

طراحی باز فضای مطب دندانپزشکی

👈 معمولاً در بسیاری از مطبها با توجه به بافت قدیمی با استفاده از یک سقف کاذب ساده، فضا را مدرن سازی میکنند. در حالیکه میتوان با خالی کردن سقف از هرگونه متریال و کم کردن وزن تحمیلی به سازه ساختمان و کم کردن هزینه ها، این هزینه را در سایر بخشها استفاده کرد.

استفاده از طراحی ها و عوامل مؤثر در جهت کاهش استرس

با توجه به ترس عده بسیاری از افراد نسبت به خدمات دندانپزشکی، استفاده از عواملی که منجر به کاهش استرس شود میتواند بسیار کمک کننده باشد. برای مثال استفاده از شیشه های شفاف با دیدی به فضاهای سرسبز و مشاهده گیاهان سبز و گلها مقابل دید بیمار و در برابر یونیت دندانپزشکی میتواند این استرس را کاهش دهد. اگر ساختمان در جائی مستقر است که امکان مشاهده محیطی سرسبز وجود ندارد، میتوانید از گیاهان سرسبز آپارتمانی در داخل اتاق استفاده نمائید و یا اگر این امکان نیز وجود ندارد میتوان از یک تابلو زیبا و آرامش بخش در مقابل صندلی دندانپزشکی استفاده کرد. علاوه بر موارد بیان شده برای کاهش میزان استرس بیماران میتوان از آکواریومی با ماهی های مختلف در مقابل یونیت استفاده کرد. آب و حرکت ماهی ها میتواند در کاهش اضطراب و نگرانی بیماران مؤثر باشد.

طراحی مطب دندانپزشکی

استفاده از قابها و مدارک پزشکی در چیده مان

در هر اتاق مشاوره در دندانپزشکی میتوان دیواری را با عنوان Wall Famous برای نصب مدارک پزشکی استفاده کرد. شاید در نظر شما تعجب برانگیز باشد که چطور میتوان از مدارک پزشکی برای دکوراسیون استفاده کرد. اما بد نیست بدانید استفاده از این دیوار علاوه بر زیبائی میتواند مراجعه کننده را به محض ورود نسبت به اعتبار مطب شما آگاه سازد و اثرات مثبتی را در ذهن وی ایجاد کند. ترکیبی که در عین سادگی زیبا به نظر میرسد. این چیده مان میتواند به روشهای مختلفی مانند چیده مان ساده، گالری دیواری، گالری دیواری متقارن، ترکیبی، پله ای و یا مارپیچ باشد. همچنین بعد از نصب این قابها میتوانید با استفاده از نورپردازی آنها را تأثیرگذارتر و برجسته تر سازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *