آموزشی

آشنایی با انواع ماسک و انتخاب بهترین نوع آن

انواع ماسک

ماسک ها در دسته تجهیزات فردی جای میگیرند که برای محافظت از ورود ویروس و یا گرد و غبار به داخل دهان و ریه فرد مورد استفاده قرار میگیرند. در این میان ماسک های پزشکی در حین جراحی یا برای اقدامات پزشکی برای جلوگیری از شیوع بیماری های تنفسی استفاده می شوند. در پی همه گیری جهانی COVID-19 ، تقاضا برای ماسک به طور قابل توجهی افزایش یافته است. ماسک ها یکی از راه های بسیاری برای جلوگیری از شیوع ویروس هستند. انواع مختلفی وجود دارد و احتمالا این پرسش برای شما نیز به وجود آمده است  که بهترین ماسک در برابر ویروس برای ایمن نگه داشتن خود کدام است؟

ماسک های صورت پوشش های محافظتی شل و گشاد هستند که دارای حلقه هایی  گوش و یا نوارهایی هستند که بینی و دهان را پوشانده اند. آنها به محدود کردن شیوع میکروب ها یا ویروس ها کمک می کنند. ماسک های صورت هنگام صحبت ، سرفه یا عطسه از شیوع بیماری جلوگیری می کنند. آنها همچنین می توانند از بینی فرد استفاده کننده در برابر ترشح مایعات بدن محافظت کنند. می توان از آنها برای محافظت در برابر سرماخوردگی نیز استفاده کرد.

انواع ماسک

انواع مختلفی از ماسک های صورت موجود است و هرکدام مزایای خود را دارند. اما بنا بر اعلام  CDC و سازمان بهداشت جهانی WHO ماسک های صورت زیر استاندارد هستند:

  •  ماسک های پارچه ای
  • ماسک های جراحی
  •  ماسک های تنفس N95
  •  شیلد های محافظ های تمام طول
  •  دستگاه تنفس تمام رخ KN95
  •  ماسک های مخصوص تصفیه صورت

 

ماسک های پارچه ای

شاید بتوان گفت استانداردترین نوع ماسک برای مصرف هر روزه که همیشه نیز موجود است ماسک های پارچه ای باشند. در واقع نسخه محافظت از شما در مقابل کرونا ویروس استفاده از این نوع ماسک است. شما می توانید به هنگام ورود به فروشگاه های مواد غذایی یا پمپ بنزین و یا هر مکان عمومی دیگری و یا به هنگام سرماخوردگی برای جلوگیری از انتشار ویروس از این مدل ماسک استفاده کنید

 ماسک جراحی

این ماسک که مورد تایید FDA (سازمان غذا و دارو) است، از ماده نازک و یک بار مصرف ساخته می شود. متخصصانی که  در حال حاضر در حال تکمیل آزمایشات خود درباره ویروس  کرونا هستند نیز از این نوع استفاده می کنند. این نوع ماسک نه تنها بینی و دهان را می پوشاند بلکه تا چشم ها و گونه ها را نیز میپوشاند. بیشتر این نوع ماسک ها توسط پزشکان درمانگران و یا مححقانی که بر روی بیماری های تنفسی در حال تحقیق هستند و در محیط هایی نظیر بیمارستان مورد استفاده قرار میگیرد. خرید ماسک جراحی گزینه بسیار مناسبی برای محافظت از خود در دوران شیوع کرونا می باشد.

ماسک جراحی

 

ماسک تنفسی N95

ماسک تنفسی N95 بیش از پیش توسط کارکنان مراقبت های ویژه و بهداشتی که به عنوان اولین گروه پاسخ دهنده به بیمار هستند به دلیل حساسیتی که کار آن ها دارد، مورد استفاده قرا می گیرد. بدیهی است که شما این نوع از ماسک را کمتر در دسترس عموم مردم خواهید دید. با توجه به کمبود وسائل و تجهیزات پزشکی در مواقع مواجهه با بعضی از بیماری های خاص و همه گیر، توصیه می شود از این نوع ماسک ها استفاده نکنید.

ماسک های فیلتر دار تنفسی

مانند ماسک های جراحی ، این نوع ماسک های صورت به صورت یکبار مصرف هستند. تفاوت بین این دو نوع ماسک بدین گونه است که است ماسک فیلتر دار تنفسی معمولاً برای جلوگیری از شیوع بیماریهای منتقل شده در هوا استفاده نمی شود ، بلکه برای کاهش قرار گرفتن در معرض ذرات ناشی از گرد و غبار چوب ، موی حیوانات و گرده گل ها استفاده می شود. کسانی که آلرژی دارند ممکن است از این نوع ماسک صورت در طی دوره آلرژی استفاده کنند.

ماسک N95

شیلد های پوشاننده کل صورت

این ماسکی است از جنس پلاستیک شل و بدون استحکام که مشابه آن اما با ساختار شیشه ای را بیشتر بر روی صورت جوشکارها در هنگام کار مشاهده خواهید کرد. تمام صورت را از پیشانی تا چانه می پوشاند و با چیزی شبیه هدبند در قسمت بالای سر محکم می شود. اگرچه یک محافظ صورت برای استفاده طولانی درتمام مدت بحران نظیر COVID-19 ایده آل نیست اما در میان گزینه های مختلف، شیلدهای پوشاننده گزینه مناسبی برای دندانپزشکانی است که به طور مداوم و در فاصله نزدیک با افراد مختلف قرار دارند. شرکت ریونیز در کنار فروش یونیت ها و تجهیزات دندانپزشکی مختلف امکان خرید شلید کلاهی برای دندانپزشکان محترم را فراهم کرده است.

 

دستگاه تنفس KN95

ماسک های KN95 بسیار شبیه ماسک های N95 هستند. هر دو حدود 95٪ از ذرات ریز موجود در هوا را جذب می کنند. بزرگترین تفاوت این است که ماسکهای N95 قادر به جذب ذرات بزرگتر هستند.

 

آیا استفاده از ماسک می تواند از شیوع ویروس ها و عوامل بیماری زا جلوگیری کند؟

 

شیوع ویروسی مانند COVID-19 ثابت کرد که استفاده مداوم از ماسک در مکان های شلوغ و عمومی تا چه اندازه می تواند از شیوع این نوع ویروس جلوگیری کند. اگر چه واکسیناسیون کامل احتمال ابتلا به ویروس کرونا یا انتشار آن را تا حد زیادی کاهش می دهد، اما به طور کامل آن را از بین نمیبرد. در این گونه از مواقع استفاده از ماسک نه تنها می تواند مانع از انتشار قطرات و ذرات تنفسی فرد آلوده به بیرون گردد بلکه از ورود میکروب های ناشی از قطرات تنفسی به بینی و دهان جلوگیری می کند. استفاده از ماسک در مراکز مراقبت های بهداشتی و سایر مکانهایی که ممکن است افراد اطراف شما دارای عوامل خطر باشند توصیه می شود. این افراد شامل افراد بالای 65 سال و کسانی است که مبتلا به بیماری های قلبی ، دیابت ، چاقی ، بیماری مزمن ریه ، مشکلات ایمنی یا سرطان هستند.

سخن آخر

ماسک ها در دسته لوازم جانبی و به عنوان وسایلی معرفی می گردند که از انتشار و سرایت انواع ویروس ها و باکتری ها و بیامری های مسری پیشگیری می کنند. بنابراین آنها را نمیتوان در دسته درمان کننده بیماری جای داد بلکه باید در دسته عوامل بازدارنده از بیماری جای گیرند. با پیشرفت روزافزون علم انواع و گونه های جدیدی از آن به بازار عرضه شد که استفاده نادرست از آن نه تنها هزینه های گزافی را برای افراد دربر خواهد داشت بلکه در مواردی چون همه گیری و پاندمی ویروس کرونا که تمامی جهان را در برگرفت، با بحران کمبود این نوع از تجهیزات در بخش های مراقبتی ویژه مواجه خواهیم بود.

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *